Mobil Üzerinden Pazarlama ve Tüketici Davranışı Araştırması

M

İnsanların internete bağlılığının her geçen gün biraz daha arttığı günümüzde tüketiciler, ürün ve hizmet satın almalarına yardımcı olması için akıllı telefonlarını her zaman olduğundan daha fazla kullanıyor. Google, tüketicilerin araştırmadan satın alma aşamasına, mobil üzerinden pazarlama ve tüketici davranışlarını ve alışkanlıklarını daha iyi anlamak için Nielsen ile ortaklaşa bir çalışma yürüttü.

Bu çalışmaya göre tüketiciler, akıllı telefonlarından haftada 15 saatten fazla araştırma yapıyor. Araştırmaya da mobil site veya mobil uygulama yerine genellikle bir arama motorundan başlıyorlar. Tüketicilerin %69’u işletmelerin, bulundukları yere en fazla 8 kilometre uzaklıkta olmasını bekliyor. Yani yakınlık yeni nesil pazarlama alanında çok önemli.

Yeni nesil pazarlamada bir diğer önemli husus ise aciliyet. Mobil üzerinden pazarlama’da tüketicilerin yarısından fazlası, satın alma işlemini bir saat içinde gerçekleştirmek istiyor. Ayrıca tüm bunların yanında mobil uyumluluk da önemli. Eğer kullanıcılar tüm bu sürecin sonunda mobil uyumlu bir site ile karşılaşırsa %93 oranında satın alma işlemine geçiyor.

Google ve Nielsen’in 18 yaş üzerine akıllı telefon kullanıcısı ve son 30 gün içerisinde internet üzrerinden alışveriş yapan kullanıcılar üzerinde yaptığı araştırmanın detaylarını paylaştı.

Mobil Üzerinden Pazarlama ve Tüketici Davranışı Araştırması Detayları

Mobil Üzerinden Pazarlama ve Tüketici Davranışı Araştırması
Mobil Üzerinden Pazarlama ve Tüketici Davranışı Araştırması

 

Mobil üzerinden pazarlama araştırmasına göre kullanıcıların %59’u alışveriş yapacakları siteyi önceden ziyaret ediyor. Alışveriş kararı aldığında o siteyi ortalama 6 kez ziyaret etmiş oluyor. Yine ziyaretçiler haftada ortalama 15 saat mobil alışveriş sitelerinde zaman harcıyor. Bunun 7.3 saatini mobil web sitelerde, 8 saatini de mobil uygulamarda geçiriyor. Mobil sitelerde kullanım ortalama 1.36 saat ile Pazar günü yapılırken, mobil uygulamalarda 1.25 saat ile Cuma günü gerçekleşiyor. Yani mobil uyumlu website ile mobil uygulama pazarda birbirinin yerine ikame olmuyor aksine birbirini tamamlıyor. Her ikisinde de kullanıcı davranışı birbirinden farklı gerçekleşiyor.

İncelemeye göre kullanıcılar alışverişlerinde araştırma sürecine Arama Motorları üzerinden başlıyor. Mobil alışveriş deneyimi gerçekleştiren kullanıcıların %74’ü satın alma sürecine arama motorları üzerinden başlıyor.

Mobil üzerinden pazarlama araştırmasında yakınlık da tercihleri bir hayli etkiliyor. Satın alma davranışında araştırma yapan kullanıcıların %69’u en fazla 8 kilometre uzaklıkta olan yerleri tercih etmiş görünüyor. Bununla birlikte %11’lik kısım ise 1.5 kilometre ve daha yakın yerlerden alışverişlerini yapmayı tercih etmiş. Ayrıca araştırmadaki kullanıcıların %71’i alışveriş yaptıkları sitenin bir fiziksel mağazaya sahip olup olmadığına da özellikle bakmış görünüyor.

Araştırmadaki kullanıcıların yarısından fazlası da – %55’i – alışverişlerini 1 saat içerisinde tamamlamışlar. %83’lük kısım ise o gün içerisinde alışverişini tamamlamış.

Özetlemek gerekirse, mobil üzerinden pazarlama yapacağınız kullanıcılar için mobil website ve mobil uygulama kesinlikle aynı şey değil. Kullanıcıların davranışlarına bakılırsa bu mecraları farklı zamanlarda farklı şekilde kullanıyorlar. Ayrıca arama sonuçlarında öne çıkmak çok önemli çünkü satın alma davranışı mobil aramalardan başlıyor. Yakınlık hiç olmadığı kadar önemli, artık hızlı kargo, aynı gün kargo gibi fırsatlar kullanıcıları kendisine çekiyor. Ve Fiziksel Mağaza, bunun nedeni kullanıcılara güven vermesi olsa gerek. Kullanıcılar online mecrada bir sıkıntı yaşadığında son çare gidip kapısını çalacakları bir mağaza olmasına da dikkat ediyor.

 

 

1 Yorum

Yazar: İsa Ateş