WordPress’te wp-admin not found hatası’nın çözümü

W

WordPress’te yapılan güncellemeler bazen istediğimiz sonuçları karşımıza çıkarmıyor malesef. Bu gün karşılaştığım “/wp-admin” not found hatası daha önce wordpress’te hiç karşılaşmadığım sorunlardan birisiydi. Sabah editörlüğünü yaptığım Blogindis.com adlı blog sitesinin wp-admin’ine girdiğimde hiç olmayacak bir problemle karşılaştım. Wp-Admin not found hatası yani wp-admin bölümü bulunamadı uyarısı alıyordum.

not-found
wp-admin not found

 

Sorun ile ilgili biraz search yaptığımda genel anlamda problemin kaynağı “.htaccess” dosyası olarak görünüyordu. Ancak .htaccess dosyasını indirip açtığımda da olağandışı herhangi bir problemle karşılaşmadım. Böyle bir durumda yapılacak ilk şey düşünmektir. Websitenizde en son hangi işlevi yaptınız? En son yaptığım güncellemeler aklıma geldiğinde dosyaları FTP’den silmekle başladım.

wp-admin bulunamadı çözümü için;

Sitenizin FTP adresine girip, “/public_html/wp-content/plugins” klasörüne gidin, bu klasörden probleme sebep olacağını düşündüğünüz eklentileri kaldırın.

Benim problem kaynağım iThemes Security yani önceki adıyla “Better Wp Security” adlı uygulama. Bu uygulama özünde WordPress için güvenlik olarak çok iyi olmakla birlikte güvenlik açıklarını gidermesi açısından yönetim klasörlerini farklı biçimlerle adlandırdığından bu tip sorunlar da çıkarmaktadır. Daha önceden optimize edilmiş giriş sayfalarını unutmanız ya da eklentinin kendiliğinden güvenlik amaçlı giriş sayfasını değiştirmesi bu gibi durumların oluşmasına neden olabilir.

Dediğim gibi bu ve benzeri son güncellediğiniz eklentileri FTP üzerinden sildiğinde sorunu aşmış olacaksınız.

İyi bloglamalar.

4 Yorum

  • Elinize sağlık güzel paylaşım olmuş. Benim gibi başka ihtiyaç sahiplerine de umarım faydası olur

  • merhaba ben acemiyim wordpress schema temamı kurdum adımları takip ettim. iteheme ve all in one seo kurdum hangisi neden oldu bilmiyorum ama admin sayfasına ulaşamıyorum yukarıda ki önerinizi yaptım yine olmadı ne yapmam gerektiğini bilmiyorum 🙁