Android’te Google Asistan uygulamasını Türkiye’de kullanmak

A

Sevgili Üstad Serdar Kuzuloğlu’nun Google Now(Google Asistan) hakkındakiyazısını okuyunca insanların bu uygulamayı merak edebilecekleri kaygısından dolayı bu yazıyı yazmaya karar verdim. Google Asistan hizmetinin ne işe yaradığını buradan görebilirsiniz. Ayrıca Serdar Kuzuloğlu’nun da deneyiminiburadan okuyabilirsiniz. Bir kez daha buradan deneyimini bizimle paylaştığı için teşekkü etmek istiyorum.

Google Now tanıtım videosu:

Android yüklü telefonunuzdaki en büyük yardımcınız olarak görebileceğiniz uygulama artık IOS işletim sistemli cihazlarda da kullanıma açılmış durumda. Ancak biz Android açısından değerlendireceğiz. Gerçekten muazzam bir uygulama olmasının yanında yalnızca Android 4.1 ve üzeri telefonlarda çalışacağını da belirtmekte fayda var diye düşünüyorum. Bu güzel uygulamayı uygulamalar sekmesindeki widget sekmesinde bulabilirsiniz.  Tabiki yerelleşmelerde bir farklılık gösterebileceği gibi aşağı yukarı şöyle bir önizlemeye sahip widget’tır.

Öncelikle bunu ana ekranınıza taşıdığınızda “Google Asistan Hizmeti Ülkenizde Kullanılamamaktadır.” gibi bir mesajla karşılaşabilirsiniz. Tabiki bunun da bir yöntemi var ki gerçekten çok kolay bir şekilde siz de asistan hizmetini kullanabilirsiniz.

Öncelikle ayarlar bölümünden dil ve giriş ayarlarına tıklayıp dil tercihinizi ingilizce yapın. Daha sonra biraz telefon toparlandıktan sonra anasayfada bulunan -ki sizde bulunmayabilir o halde uygulamalardan google aramaya girebilirsiniz- arama barına tıklayın karşınızda google now uygulamasını deneyimlemek istermisiniz gibi ingilizce bir soru ile karşılaşacaksınız onayladıktan sonra telefonunuzu eski diline döndürebilir ve daha sonra asistan hizmetinden kusursuzca ve Türkçe dilinde faydalanabilirsiniz.

9 Yorum

Yazar: İsa Ateş